Ostatnio pisałam o tym, że zupy krem są najzdrowsze, gdy gotuje się je na domowym wywarze. Tylko co, jeśli nie bardzo mamy pojęcie, jak takowy przyrządzić? Wielu z nas na szybko (lub dla smaku), używa kostek rosołowych, choć mamy pełną świadomość, że są one przesycone chemią... Myślimy, że ugotowanie własnego bulionu to nie lada wyczyn i mnóstwo zmarnowanego czasu, którego i tak nie mamy pod dostatkiem. Nic bardziej mylnego! Dziś mam dla Was przepis (z małymi zmianami) z książki "Kuchnia dietetyczna" z milionem świetnych, nisko tłuszczowych pomysłów na posiłki. Już od dawna chodziło mi po głowie przygotowanie domowego bulionu, więc wczoraj w końcu wcieliłam zamiary w życie. I okazało się- nic prostszego! Wieczorem wlałam wodę do dużego garnka, dodałam warzywa i miałam święty spokój przez następne dwie godziny. A dziś, po wystygnięciu, zamroziłam. Teraz wystarczy rano wyjąć potrzebną porcję z zamrażalnika, a po powrocie z pracy raz, dwa, trzy, przyrządzić super zdrową, jakątylkosobiezamarzę zupę!
BULION WARZYWNY
Składniki:
- 1 duża cebula pokrojona w talarki
- 1 duża marchewka pokrojona w kostkę
- 1 seler naciowy pokrojony w talarki
- 2-3 ząbki czosnku pokrojone w plasterki
- 1 liść laurowy
- natka pietruszki pęczek, posiekana
- pół łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- 2 l wody
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Do garnka wlej dwa litry wody, przygotuj warzywa, wrzuć do garnka, przykryj pokrywką i zagotuj.
Jeśli pojawią Ci się szumowiny (nieczystości na wierzchu, których nie powinno być), zdejmij je łyżką cedzakową. Zmniejsz ogień i gotuj ok. 45 minut pod częściowym przykryciem. Ostudź ( może być przez noc).
Przelej wywar przez sito (jeśli chcesz mieć czyściutki wywar, pokryj sito kawałkiem muślinu). Pozostałe na sitku warzywa wyrzuć lub, jeśli chcesz re-use wszystko, zamroź.
Wywar możesz przechowywać w lodówce do 3 dni.
Smacznego!
Paulina
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podoba Ci się artykuł? Masz pytania, wątpliwości? Podziel się swoją opinią! Spraw, że mój dzień będzie piękniejszy!