środa, 3 grudnia 2014

Sos żurawinowy i odliczanie do Świąt


    Juhuuuu! Nadszedł mój ulubiony czas w roku! Odliczanie do Świąt. Choć marznę jak szalona, to sama myśl o Bożym Narodzeniu wywołuje we mnie błogość i dziecięcą radość. Jestem z rodzaju tych, którzy już kilka miesięcy wstecz szykują wszystko, robią w głowie nieskończone listy "do przygotowania", obmyślają menu i wystrój domu i choinki. Ach, choinka! Gdyby to był mój wybór, już pyszniłaby się w moim pokoju gościnnym. Jednak bliscy szybko ukrócili moje zapędy, śmiejąc się, że byłabym szybsza od centrów handlowych. Ale to już tak niedługo! Zaledwie 21 dni magicznego czasu, śnieżnych dni, zapachu pierniczków i gorącej czekolady... Mam nadzieję, że te Święta będą jak za "starych" czasów, gdy wszyscy zbieraliśmy się przy dłuuugim stole, a ja zachodziłam w głowę, jak wymyślić oryginalne życzenia przy łamaniu się opłatkiem dla takiej ilości gości. Cieszę się, że wszyscy mieszkamy blisko siebie. Że w każdym domu stoi piękna, żywa choinka, że choć ten jeden wieczór w roku może być tak wyjątkowy. Po doświadczeniu ostatniego roku utwierdziłam się w przekonaniu, że już NIGDY nie chcę spędzać Bożego Narodzenia bez moich bliskich, bo to właśnie dzięki nim, gdziekolwiek jestem, czuję się jak w domu.

Moim pierwszym przepisem w tegorocznym świątecznym oczekiwaniu jest SOS ŻURAWINOWY. Bardzo prosty i szybki. Na pewno przyda Wam się w wielu bożonarodzeniowych potrawach. Jest pyszny z mięsem, ostatnio przyrządziłam go z kurczakiem- był wyśmienity! Pamiętajcie tylko, jeśli będziecie chcieli wmieszać go w wieloskładnikowy sos, nie dodawajcie już cukru- sos żurawinowy jest już bardzo słodki sam w sobie. Na pewno świetnie też sprawdzi się z różnego rodzaju deserami - zróbcie go, skosztujcie i puśćcie wodze wyobraźni - z czym Wam się kojarzy? W jakich świątecznych specjałach Waszej rodziny sprawdziłby się doskonale? Bawcie się, szukajcie nowych rozwiązań, połączeń smakowych... Sprawcie, że to Boże Narodzenie będzie niezapomniane. 

SOS ŻURAWINOWYSkładniki:

  • 3 szklanki świeżej żurawiny, opłukanej
  • 1 i pół szklanki cukru trzcinowego
  • 3/4 szklanki zimnej wody

Przygotowanie:

Połącz wszystkie składniki w rondelku. Przykryj pokrywką, włącz palnik na średni ogień i zaczekaj, aż sos się zagotuje. Zdejmij pokrywkę i gotuj jeszcze 10-15 minut, często mieszając. Jeśli sos się przypala lub za mocno gotuje, zmniejsz trochę ogień. 
Zostaw do ostygnięcia. 
Przelej do słoiczka i trzymaj w lodówce.

Smacznego!
Paulina
Popularne posty :


Podobał Ci się post? Coś Cię zainspirowało? Masz pytania? 

Podziel się swoją opinią!

Spraw, że mój dzień będzie piękniejszy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podoba Ci się artykuł? Masz pytania, wątpliwości? Podziel się swoją opinią! Spraw, że mój dzień będzie piękniejszy!